Jednym spośród trudnych problemów w większości polskich miast jest infrastruktura drogowa. Polskie gminy nie są zaadaptowane do tak dużego nasilenia ruchu, jaki powstał poprzez wzrost ilości pojazdów na krajowych ulicach. Przez to właśnie jedną z najważniejszych inwestycji jakie musi rozpocząć prawie każde województwo jest zainwestowanie środków w transport i komunikację. Jezdnie i komunikacja miejska to najważniejszy obszar, jaki da przestrzeń na to by zwiększyć zadowolenie krakowian a także poprawi integralność gospodarki Krakowa.

Na tle okolicznych gmin, inwestycje drogowe jakie realizuje Kraków silnie się wybijają. Mieszkańcy w głosowaniu wypowiedzieli się za metrem, ale przed tym jak metro powstanie, w komunikację autobusową i tramwajową oraz drogi potrzeba włożyć dużo środków . Z bardziej istotnych decyzji finansowych warto wymienić:
w pełni elektryczną siatkę autobusową – jedyną w Polsce,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Poza tym, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje budowę przynajmniej kilka nowych dróg dojazdowych pomiędzy już wybudowanymi drogami oraz naprawy istniejących połączeń tramwajowych oraz dróg dojazdowych.
Krakowianie napraw nie lubią – utrudnienia w komunikacji i dojazdach do biur dają się im we znaki w codziennym życiu. Warto jednak pamiętać, że bez napraw infrastruktura nie może być lepsza i by mieszkało się lepiej, wymagać trzeba wytrwałości.wybory samorządowe 2014 Kraków
Przekazywanie środków w komunikacje to nie tylko następne drogi, ale również doskonalszej jakości nawierzchnia dróg, która będzie bardziej trwała i odporna. (jednym z takich wzorów może być ścieralna powierzchnia drogi na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka oraz na zachodniej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków wymaga dodatkowo kolejnych zmian i nowych pomysłów, by poruszało się po nim wygodnie. Nie tylko autem, ale też tramwajami. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na świetnej trasie do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu zdecydowanie wygodnie i z zadowoleniem.